Karim Vionnet

Karim Vionnet

Jego ojciec, rzemieślnik, miał na imię Józef, a matka – Maria. Wiadomo było, że dziecko takich rodziców nie będzie miało banalnego życia. Zwłaszcza jeśli ma na imię Karim i postanawia produkować wino w samym sercu Beaujolais.

Karim Vionnet : „Można mieć imię, które nie brzmi po francusku i coś osiągnąć, zwłaszcza w branży winiarskiej.”

Godzina 10 rano, bistro w miejscowości Villié-Morgon, w departamencie Rodan. Karim Vionnet stoi przy barze, wsparty łokciami na blacie i połyka jedną kawę za drugą. Chyba nie jest to dobry pomysł, bo energia aż go rozpiera. Jest na nogach od siedmiu godzin, bo już za chwilę jego Beaujolais nouveau trafi do sprzedaży we Francji i na całym świecie: wielka chwila!

Beaujolais

Właściciel: Karim Vionnet
Region: Beaujolais

WEGAŃSKIE WINA

Mając 17 miesięcy trafił do rodziny zastępczej z Villié-Morgon, która go później adoptowała, gdy miał 7 lat. Dziś szuka swoich korzeni i obawia się jedynie tego, że jego bliscy, którzy go wychowali i których darzy wielkim podziwem, źle zinterpretują te poszukiwania.

Ojciec przekazał mu „prawdziwe wartości”: „Jak nauczysz się pracować, będziesz umiał zrobić wszystko”.

Młody czterdziestolatek produkuje naturalne wina Chiroubles, Chénas, Beaujolais-Villages i młode wina, cieszące się uznaniem koneserów.

Przygotowywał się do zawodu piekarza, zgodnie z zasadą ojca – „Będziesz miał głos, kiedy zaczniesz zarabiać na chleb”. Potem był rozdarty między wojskiem, winnicą i fabryką, aż do czasu poważnego wypadku, który przydarzył mu się w pracy. Po nim zdecydował, że chce poświęcić się produkcji win.

Zawodu-pasji uczył się od okolicznych winiarzy, w duchu tych, których prasa anglosaska nazwała „gangiem Morgona” (Lapierre, Foillard, Breton, Thevenet i inni). Od lat 80. byli oni pionierami naturalnych metod winifikacji, którzy opowiadali się przeciwko produkcji Beaujolais na skalę przemysłową.

Karim Vionnet uprawia winnicę z poszanowaniem specyfiki lokalnego terroir, bez środków chemicznych, wykorzystując tradycyjne metody uprawy ziemi. W produkcji win także pozostaje wierny tradycjom, które mu przekazano, a zatem nie stosuje drożdży, cukru, dwutlenku siarki i filtracji.

Karim wpisuje się w ruch upartych winiarzy z Beaujolais, dzięki którym możemy nadal delektować się owocowym smakiem tego regionu Francji, wbrew jego złej sławie!

#WINA

#WHO

#WTF

Close Cart